OSC & THCulture – 27.07

Rdzenne OSC powstało na początku lat 90-tych w Dydni. Założycielami zespołu była grupka młodych ludzi, którzy przelali na papier swoje poglądy, cierpienia i problemy społeczne jakie do dziś istnieją. Byli to:
– Robert Kraczkowski „Diabeł”(bas)
– Mariusz Rachwał „Ryba”(wokal)
– Maciej Sokołowski „Sokół”(gitara solowa)
– Bogdan Gaworecki(perkusja)
– Piotr Pytlowany „Razowy”(gitara prowadząca, twórca większości tekstów)
Grali szybkie punkowe utwory. Bawili się swoją muzyką, dając radość ówczesnej zbuntowanej młodzieży. Ich ostatnim koncertem była „Wiocha‘94”. Niedługo po tej imprezie członkowie zespołu rozeszli się w swoje strony i tak zakończyła się pewna era zespołu OSC. Jednak pamięć o buntownikach z Dydni tylko ucichła by powrócić dziesięć lat później…

Początki „nowego” OSC.
„W 2004 powstał taki pomysł. Jest stary gitarzysta (obecnie śpiewa), są kajety szkoda by było to zmarnować. Po pierwszej próbie każdego z nas ruszyło, coś z tego będzie. Tak właśnie zaczęły się nasze niedzielne spotkania – tradycja.” „Błotniak”

Początkowy skład zespołu:
– Piotr Pytlowany(Razowy)- wokal
– Maciej Tyczka(Maho)- gitara solowa
– Rafał Bluj(Błotniak)- gitara prowadząca
– Grzegorz Klimowicz(Ekler)- bas
– Zbigniew Duda(Sołtys)- perkusja
Już po miesiącu zagraliśmy swój pierwszy koncert w Sanoku , przed legendą punk-rocka, zespołem „Cela nr 3”.
Było to duże przeżycie dla OSC ale zarazem motywacja do dalszej pracy.
Mieliśmy ułatwiony start, gdyż dysponowaliśmy mądrymi, przemyślanymi tekstami „Razowego”. Aranżacjami muzycznymi zajął się „Maho”. Po tylu latach nie sposób przypomnieć sobie dokładnie melodii poszczególnych piosenek, więc tworzyliśmy nowe nie zapominając o punkowym charakterze dawnego OSC.
Przełomowym momentem w działalności zespołu był koncert charytatywny w Jasielskim Domu Kultury 15.10.2005 roku, zorganizowany przez księdza Mariusza Godka.
Koncert ten, miał też formę przeglądu młodych zespołów . OSC zajęło 4 miejsce co umożliwiło nam nawiązanie współpracy z Piotrem Chojeckim z Radia Bieszczady. Pan Piotr zaproponował zespołowi wywiad w swojej audycji „Noc Niezależnych”, dzięki czemu trafiliśmy do szerokiej rzeszy słuchaczy. Zaowocowało to w późniejszym czasie piątym i ósmym miejscem z utworami „Mama” i „Bezsens” na liście przebojów tejże audycji.
Swoje pierwsze utwory nagraliśmy w Brzozowskim Domu Kultury z czego wyszło bardzo ciekawe demo.
Po roku, do składu zespołu dołączył Pigmej ( Piotr Zioło ) grający na trąbce. Jakiś czas potem postanowiliśmy wzbogacić brzmienie OSC skrzypcami, na których gra Sknerus ( Robert Duda). Niestety po jakimś czasie Razowy wyjechał, Błotniak pojechał a Eklerek odleciał, a nowym basistą został Morgan.
Po zmianach w zespole przestaliśmy grać stricte punkowo. Skrzypce oraz wstawki trąbki spowodowały zmianę klimatu OSC na bardziej przemyślany, a utwory zostały lepiej dopracowane i zmienione pod kątem nowych instrumentów.
Próby zespołu odbywają się w Domu Strażaka w Warze